LUCIE VÝBORNÁ (1969)

MARTIN HAVLENA (1963)

HONZA “TRÁVA” TRÁVNÍČEK (1976)

PETR “MISKA” MAŠEK (1970)

RADEK JAROŠ (1964)

V KINECH OD 27. 8. 2015

„Čtyři expedice, jedno zranění a stále bez vrcholu. Nádherná pyramida, dokonalý tvar nepřístupné hory. Jsou roky – a je jich hodně – kdy nevyleze vůbec nikdo. Jeden malý mrak stačí k tomu, aby tahle hrdá hora nepřijímala horolezce na svůj vrchol. Jde o převládající severozápadní větry a následnou turbulenci okolo hřebene. V mraku sněží a fouká. Dva roky jsme se nedostali kvůli vánicím a lavinám nad 7 400 m. Během jedné expedice jsme devětkrát vystoupali nad 7 000 m! Nejblíž k vrcholu jsme měli hned při první expedici, ale v okamžiku, kdy jsme ve 2 hodiny v noci vyrazili z tábora v 8 000 m nahoru, se zhoršilo počasí. V roce 2007 jsem zase kvůli zranění hned v BC musel expedici ukončit. Ale kde je vůle, tam je cesta! Jdeme dál...“ - říkal Radek před expedicí.

Patnáctý horolezec na světě a první Čech, který vystoupil na všech čtrnáct světových osmitisícovek bez použití kyslíku, autor knih a fotograf, který pravidelně pro své fanoušky pořádá výstavy fotek, projekce, přednášky a besedy s diváky. Narodil se v Novém Městě na Moravě a s lezením začal v osmnácti letech. S Arnoštem Tabáškem napsal dvě knihy Dobývání nebe (2002, o pěti expedicích na tři nejvyšší hory světa) a Hory shora (2005, s podtitulem Příběhy ze sedmi osmitisícovek). Se svou dcerou Andreou vydal dvě publikace: Hory, má panenko (2011, o životě uznávaného sportovce očima jeho dcery) a Hory shora 2 (2013, pokračování příběhů ze sedmi vylezených osmitisícovek - sedm příběhů radosti, osamění a vyčerpání). Letos na podzim v říjnu se objeví na knižních pultech samostatná kniha Radka Jaroše s názvem: K2 - poslední klenot mé Koruny Himaláje.

Původním povoláním geodet, v současné době kromě horolezectví působí zejména jako pedagog, spoluorganizátor Škoda Bike Marathonu a správce lezecké stěny v Plzni (TJ – Loko). Příležitostný atlet, cyklista a běžec na lyžích. Vyznavač zdravého životního stylu a vegetarián. Ve čtyřech pokusech zdolal čtyři osmitisícovky. V letech 2009 a 2011 spolu s Jakubem Vaňkem vystoupili na Gašerbrum a Manáslu. Poté roku 2012 s Radkem Jarošem úspěšně zdolali vrchol desáté nejvyšší hory světa Annapurny. V červenci roku 2014 podnikl s Radkem Jarošem expedici na K2. Tato expedice byla úspěšná a Jaroš s Trávníčkem se stali teprve čtvrtým a pátým Čechem, kteří dokázali na K2 vystoupit a navíc bez použití kyslíkových přístrojů.

V šestnácti letech skončil s ledním hokejem a začal lézt. A tato vášeň trvá už devětadvacet let. „Miska“ je všestranný lezec, vyhlášený pískař, věnuje se i vysokohorskému lezení. O svých výstupech si vede pečlivé statistické údaje, které zahrnují: skalní lezení cca 3 500 cest, lezení v Tatrách: léto 35 cest, zima 15 cest, v Alpách: léto 25 cest, zima 18 cest. Ve velehorách vystoupil na čtyři pětitisícovky, osm šestitisícovek, jednu sedmitisícovku a tři osmitisícovky. Nejvíce si cení anglické cesty v JZ stěně Shisha Pangmi (8046m) alpským stylem a prvovýstupu v indickém Himálaji na panenský vrchol Garudu (6504m).

Expedice K2 2014 se uskutečila 2.7 – 7.8. 2014.  Radek Jaroš a Honza Trávníček vystoupili na K2 jako 5. a 6. čech 26.7. 2014.

Martin J. Havlena vystudoval Fakultu zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obory orientalistika a arabistika. Po studiích nastoupil v roce 1987 do Motokovu do oddělení jízdních kol. V roce 1990 zakládá společnost Universe Agency, s.r.o., po roce vstupuje do společnosti i jeho bratr Ondřej Havlena. Firma začíná vyrábět jízdní kola pod značkou Author, následně v roce 2000 přidává do svého portfolia i příslušenství a oblečení. Martin Havlena před pár lety propadl vysokohorskému lezení a extrémní turistice. Má za sebou přechody na Aljašce, Namibii a v Himalájích. Účastnil se expedic na Gasherbrumy a K2, vylezl Aconcaquu. Jeho vášní je i vaření, proto je oblíbeným parťákem pro hladové spolulezce.

Moderátorka a novinářka Českého rozhlasu 1 stanice Radiožurnál. V letech 1994 – 2000 uváděla pořad Snídaně s Novou, dále působila v České televizi (pořady Když se řekne profese a Český dobrodruh). Na českých rozhlasových stanicích moderuje od začátku 90. let (např. Frekvence 1). Od roku 2008 její hlas můžeme slyšet na Radiožurnálu každý všední den dopoledne, v televizi rovněž provází akcemi jako: Sportovec roku, Český lev nebo charitativní koncerty. Její velkou vášní jsou hory a oceán. Na K2 se jí povedlo jako první reportérce v dějinách českých médií vysílat denně zprávy z expedice pro Český rozhlas. Motto Lucie Výborné zní: „Máš všechno, až na to, co chceš. Za to ale musíš dát všechno.“

Vedle horolezecké oficiální části se Expedice K2 2014 zúčastnil filmový štáb ve složení:

DAVID ČÁLEK – režie, kamera RICHARD NĚMEC – producent  LUDVÍK BOHADLO – záznam zvuku

DVD